Pomodoro metoda, pod lupou.

V dnešním článku se budeme věnovat metodě učení, která si v posledních letech získala obrovskou popularitu zejména mezi studenty gymnázií a vysokých škol. Probereme si strukturu tohoto studijního modelu, vysvětlíme si vědu za jeho efektivitou a uvedeme si srovnání s jinými metodami, které se snaží zlepšit výkon při učení. Pojďme na to!

Pomodoro metoda vznikla jako forma přerušovaného studijního modelu. Jednoduše se jedná o způsob učení, kdy se vždy půl hodiny učíš a pak máš 5-10 minut pauzu. Na internetu existuje velké množství aplikací, které tento systém zdarma nabízí, stačí si jednu aplikaci stáhnout a zapnout, časy učení a odpočinku se nastaví samy. Metoda vznikla již v 80. letech minulého století! A ten název? Metodu pojmenoval Francesco Cirillo, objevitel metody, podle kuchyňské minutky ve tvaru rajčete (it. pomodoro), kterou k metodě používal.

Jak tedy celá věc funguje? Nejprve si uděláš plán. Ten se skládá ze seznamu všech věcí, které musíš udělat, resp. naučit se. Další krok je jednoduchý – nastav si minutku na 25 nebo 30 minut a začni. Během tohoto času nesmíš přestat. Já jsem si většinou na mobilu nastavil režim nerušit, Instagram počká a BeReal jsi posílal/a včera. Pokud začneš uvažovat nad něčím mimo téma, napiš si to na papír a vrať se k tomu později, teď je čas na učení! Po uplynutí těchto 25 minut si musíš dát 5 minut pauzu. Proč? Protože tvůj mozek není schopen dávat pozor déle než 30 minut na dostatečné úrovni. Ale o tom později.

Tento cyklus (25 minut učení + 5 minut přestávky) opakuj čtyřikrát. Až ti uběhne 4. učební rajčátko, musíš si dát větší pauzu. Ideálně 25-30 minut, abys zvládnul nabrat sílu a soustředění. Doporučuji si v pětiminutových pauzách zajít pro pití, protáhnout se atd., v půlhodinové pauze si pak můžeš udělat jídlo, odpovědět na zprávy na sítích nebo kouknout na video o koťatech. 

A to je vše! Takhle ta metoda vypadá. Ale proč to vlastně funguje? Pojďme si povědět o vědě za tímhle zázrakem. Celá metoda je stavěna na omezeních naší nervové soustavy. Mozek je neskutečně výkonný počítač, který však potřebuje velké množství energie a tzv. neurotransmiterů (přenašečů signálu) pro svůj provoz. V tom je právě ten háček. Člověk je schopen soustředění max. přibližně půl hodiny, než dojde ke snížení pozornosti pod 70 % maxima. Studie však dokázaly, že mozek je zároveň schopen velmi rychlé regenerace a po 5 minutách dosahuje naše pozornost opět 90-95 % maxima. 

Takže v čem je tato metoda tak účinná? Francesco během svých vysokoškolských studií náhodou přišel na to, že poměr práce a odpočinku 25:5 zajistí optimální dobu pro hluboké soustředění a zároveň téměř plnou regeneraci. Zároveň si dal pozor na snížení podnětů, na které musí náš mozek vynakládat pozornost. Dospělý mozek je schopen udržení pozornosti až na pěti myšlenkách zároveň. Čím více věcem však věnujeme pozornost, tím méně se věnujeme jednotlivým úkonům. Proto koncentrace na problém A, pak B a nakonec C je lepší než snaha zvládnout všechny tři věci naráz. 

Průběh ztráty pozornosti v závislosti na čase a výhody krátkých pauz v průběhu učení.

Nakonec by bylo fajn si uvést nějaké alternativy. Pomodoro metoda totiž není optimální pro všechny a bylo by proto dobré, aby si každý z vás vyzkoušel alespoň pár metod, než se k nějaké upne na věky věků. Uvedu zde pět dalších metod, které za mne fungují opravdu dobře, ke každé z nich se brzy budeš moct prokliknout, v sérii „pod lupou“ si ukážeme všechny metody do podrobna! Tak pojďme na to:

  1. Metoda ETF – „eat the frog“ metoda znamená, že si ze všech úkolů dne jako první vybereš ten největší, pak ten druhý největší,… a vše uděláš již ráno (nebo třeba po škole), to ti uvolní místo v hlavě, umožní mít mimoškolní aktivity a „život“!
  2. Reverse Pomodoro – spousta lidí má fixaxi na daný úkol, která se rozvine až po 15-20 minutách, pokud je to tvůj případ, tato metoda prioritizuje udělání úkolu (nebo jeho části) před kontrolováním času – ideální pro ADD jedince!
  3. Metoda mapování energie – tato metoda je hodně individuální. Jednoduše si musíš dávat pozor na to, kdy v průběhu dne máš více nebo méně energie. Pak si podle toho celý den rozvrhneš a pokud třeba po příchodu ze školy potřebuješ šlofíka, nebudeš si do tohoto času cpát učení.
  4. Metoda 80/20 – tato metoda tvrdí, že 20 % činností vede k 80 % výsledků. Opět jde o optimalizaci činností, takže si rozvrhni úkoly podle důležitosti do čtyř kategorií a tu nejdůležitější udělej jako první a věnuj jí nejvíc energie. Tato metoda však vyžaduje velké sebepozorování, často totiž nevíme, co nám ten úspěch opravdu zajistilo.
  5. GTD metoda – „get things done“ metoda je v dnešní době hodně oblíbená. Potřebuješ si nejprve sepsat všechny úkoly, které musíš udělat, pak je seřadit, zaškatulkovat a rozplánovat tak, aby šly podle priority, a následně se musíš daným plánem řídit. Podstatou je rozsáhlé plánování a rozdělení velkých úkolů (test z biologie) do zvládnutelných úkolů (sehnat materiály, zjistit priority učitele, naučit se dílčí znalosti).

Tak a jsme na konci. Doufám, že Ti tento článek pod lupou něco dal! Pro zopakování, vysvětlili jsme si rozložení pomodoro metody, vědu, která z této metody dělá zlatý důl efektivity, a nakonec jsme si ukázali pár metod, které určitě také stojí za to zkusit. Můžeš nějakou z online pomodoro aplikací zkusit a pak nám napiš do komentářů, jestli to zabralo! Máš nějakou vlastní metodu, která se Ti osvědčila? Určitě se můžeš podělit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *