Přijímací řízení bývá většinou v červnu. To se může zdát jako daleko nebo blízko, v každém případě je to však dřív, než byste většinou čekali. Člověk pak často nechá většinu učení na poslední chvíli a najednou má před sebou desítky lekcí ze všech předmětů a ani neví, jak se tam dostal. Pokud je tohle něco, co se Tě podle Tebe možná týká, doporučuji si tenhle článek prolítnout!
Pět pilířů úspěchu
Abychom mohli tu přípravu systematicky zpracovat (ciz pilíř č.1), rozdělíme si ty nejdůležitější body do „pilířů“. Těch pilířů bude pět a když je všechny zvládneš, slibuju, že na přijímačky přijdeš naprosto v klidu! (Nebo aspoň míň nervózní jak ten vedle Tebe)
Pilíř 1: Udělej si z času kamaráda
Time management je něco, co jako budoucí medik musíš zvládnout na jedničku. Většina lidí tvrdí, že se musíš učit průběžně, že jinak to nikam nedotáhneš. Není to nutně pravda, hodně záleží na tom, jaký učební styl máš.
Já jsem například ten typ člověka, co si všechno učení nechává na poslední chvíli. Jednoduše mi to tak funguje. Čím víc stresu se před člověka nahromadí, tím snáz zůstane koncentrovaný na danou látku a často se během večera před testem naučíš víc, než během týdne předtím.
Tahle taktika je skvělá na takové ty malé testíky z matiky nebo na slovíčka v cizím jazyce. Když se však učíš na přijímačky, je toho prostě trochu moc. Pořád platí, že každému vyhovuje jiný styl učení, ale i pro ty z nás, co se učí nárazově, bude lepší se začít učit s předstihem. Pokud ses aspoň po očku mrknul/a na naše kurzy, tak už určitě víš, že máme dohromady 52 tématických okruhů z Biologie, Chemie a Fyziky. Co Ti můžu doporučit, ať už jsi typ člověka na průběžné učení, nebo spíš to nárazové? Začni se dívat na videolekce a vysvětlené modelovky. Dostane Tě to dál, než bys čekal/a! Když si půl roku před přijímačkama začneš pouštět každý den jedno video, do maturit je všechny shlédneš nejméně jednou. Za mě bych všem doporučil věnovat každý den (kromě víkendu, samozřejmě) třeba hodinu přípravě.
A kde tu hodinu máš jako najít, říkáš si? Statistiky z roku 2024 ukazují, že v průměru studenti v Česku a na Slovensku prokrastinují více než dvě a půl hodiny denně na internetu! Většina z toho jsou sociální sítě, ale buďme k sobě upřímní, nepotřebuješ si dvě a půl hodiny denně povídat na messengeru nebo instagramu se svou BFF. Tak se zkus podívat na svůj čas na sockách a spočítej si, jestli Ti to za ty nervy v květnu stojí.
Pilíř 2: Najdi si svůj učební materiál
Každý se rád učí z něčeho jiného. Někdo se vyžívá v zápiscích ze školy a jeho sešit vypadá jak DaVinciho notes, někdo se učí z cizích poznámek, někomu vyhovují Indové na YouTube. Ať už jsi kterýkoli z těchto typů, nebo dokonce nějaká specialitka, bylo by fajn na Tvůj osobní styl přijít čím jak nejdřív. Těch možností je fakt spousta!
-můžeš se učit ze sešitů ze školy
-můžeš využít učebnice
-najdi si videa na YouTube!
-prohledej Quizlet, je tam spousta kvízů zdarma
…když se však bavíme o přípravě na medicínu, bylo by fajn využít zdroj, který bude solid. Každá lékařská fakulta nabízí svůj vlastní přípravný kurz, jejich cena se však pohybuje ve vážně nehorázných částkách a když budeme upřímní, většina z nich za moc nestojí.
Pokud bych měl zmínit nějaké fajn přípravky, doporučil bych tu od 3.lf v Praze. Jejich kurzy jsou prezenční, takže se vyplatí jen těm z Prahy nebo Kolína, ale aspoň to člověka tak nějak připraví a nestojí to přemrštěně moc. Nevýhodou je, že jejich příprava probíhá o víkendech, takže můžeš říct sbohem sociálnímu životu.
Samozřejmě existuje spousta placených soukromých kurzů. U těch je však problém najít ty, které Tě opravdu připraví a vyhnout se těm, které z Tebe jen dostanou peníze. Pochopitelně Ti tu nabídnu naše kurzy, které jsme dělali se záměrem vytvořit materiál, který bude obsahovat všechno, co bys mohl/a k přípravě potřebovat a přitom jsme cenu nastavili až neekonomicky nízko. Na co se však soustředit, ať už si vezmeš kurzy od nás, nebo od kolegů?
-cena je zásadní – nenechej se oškubat a neber si kurzy, co Ti za pár tretek vyfakturují deset tisíc
-dej si pozor na to, aby kurzy obsahovaly materiál, ze kterého se Tobě osobně dobře učí
-nenechej se strhnout davovým efektem, to, že se kurz líbí hodně lidem, není důvod pro přemrštěné ceny a ani to neznamená, že bude dobrý pro Tebe!
-nakonec se zaměř na to, aby kurz obsahoval ucelené skripta, nespoléhej se jen na kurzy, které obsahují modelovky a nic navíc
Pilíř 3: Využij svou prokrastinaci
Buďme k sobě upřímní. Prokrastinuju já, prokrastinuješ i Ty a prokrastinuje určitě i ten, koho sleduješ na sociálních sítích. To není nutně špatně. Důležité je umět využít situace, ve které se už nacházíš. Znovu zmíním statistiku z roku `24, podle které studenti ve věku 18-26 tráví na sociálních sítích i více než dvě hodiny denně.
Dvě hodiny jsou spousta času. Tak zvaž, na čem je využiješ. Všichni dneska máme Instagram a usilovně ho prohlížíme. Ať už tam sleduješ fitness influencery, recepty, modelky nebo svého ex, zkus do toho seznamu zařadit i stránky, které za něco stojí a někam Tě posunou! I kdybys z těch dvou hodin měl/a strávit deset minut prohlížením modelových otázek, zajímavostí z oboru medicíny nebo jinou produktivní činností, vyplatí se to.
Za mě doporučím sledovat náš Instagram @medprep_academy, kde v podstatě každý den přidáme nějakou zajímavost, modelovky nebo užitečné informace! Zároveň si můžeš zabrouzdat hlouběji do minulosti profilu a přečíst si tuny starších článků, které Ti dají mnohem víc, než Top 10 receptů na dýňové cookies od nějakého vegan freak.
Pilíř 4: Najdi si komfortní prostředí
Když se učíš něco o přestávce před hodinou (za mě to byly malé testy z Fyziky), nejspíš se zvládneš na test připravit i v rušném prostředí třídy. Jenže tady se bavíme o maturitě a následně přijímačkách! To je podstatně víc informací a aby sis všechno zapamatoval/a a nesmíchalo se Ti to všechno dohromady, doporučuji si najít ten svůj spot, ve kterém Ti bude dobře a budeš schopen/na se soustředit. Tady je pár tipů, které zkusit:
-najdi si pozici, ve které se Ti bude dobře učit – můžeš zkusit sedět v křesle, u stolu, nebo třeba ležet na posteli!
-zkus nějak zabavit sluch, buďto si pusť písničky, nebo si jednoduše nasaď sluchátka, někomu ale bílý šum v pozadí vyhovuje
-zkus zajít ven! – spousta chytrých lidí, které znám, se učí v kavárnách, knihovnách, nebo skupinových studovnách, tyhle místa Tě můžou přimět méně prokrastinovat a netaháš si práci domů
-zjisti, jestli se Ti neučí lépe s kamarádem – někdy může být fajn si dané učivo probírat ve dvou (nebo ve třech!)
-nakonec si dej pozor na to, abys byl/a v prostředí, které je dostatečně osvětlené – tmavé prostory jsou skvělé k meditaci, ne k učení 🙂
Když tohle všechno vyzkoušíš, měl/a bys už tak nějak vědět, co pro Tebe funguje nejlépe. Můj typický setup je následující: sedím u stolu, poslouchám potichu písničky, většinou si udělám kafe. Na stole mám zapnutý počítač, kde si vyhledám, co potřebuju, a většinou se učím ze skript nebo učebnice.
Jako poslední bych rád zmínil časový rozvrh. Je vědecky dokázáno, že po cca 25 minutách se Tvoje pozornost sníží na polovinu. To není moc skvělý, protože když takhle sedíš tři hodiny nad knížkou, často zjistíš, že jsi většinu látky přečetl během prvních deseti minut a od té doby prokrastinuješ. Doporučuji proto tzv. Pomodoro systém – jednoduše se učíš půl hodiny a pak má deset minut pauzu. V závislosti na tom, jak velký/á borec jsi, můžeš zkusit učit se 20, 25, nebo 30 minut v kuse, pak si však dej chvilku pauzu a zregeneruj, za 5-10 minut odpočinku budeš zpátky na plné koncentraci!
Pilíř 5: Nepodceň odpočinek
Pomodoro je sice skvělá metoda učení z krátkodobého hlediska, ale je důležité si uvědomit, že když každý den vstaneš v šest ráno do školy, strávíš tam spoustu hodin, pak dojdeš domů a v rámci přípravy se budeš muset učit na maturitu, přijímačky i průběžné testy, dřív nebo později Ti prostě energie dojde. To je normální, děje se to každému. Důležité je dát svému tělu i hlavě čas na regeneraci a chvilkovou úlevu od toho neustálého zápřahu.
Odpočinek se obvykle dělí na dva typy; aktivní a pasivní. Abys opravdu byl/a co nejefektivnější ve všem, co děláš, musíš zdokonalit obojí. Začneme tím aktivním odpočinkem.
Co to vlastně aktivní odpočinek je? Je to činnost (spánek se nepočítá), která nevyžaduje zvýšenou pozornost nebo která Tvou pozornost odvede jinam. Tady je několik příkladů:
-udělej si dobré jídlo, pokud možno něco nového podle nějakého supr receptu
-zajdi si zaběhat ven nebo zacvičit do posilky
-přečti si nějakou knížku, především skvělá je beletrie
-koukni se na film, zajdi do kina, na pivo s přáteli
…jednoduše si představ aktivní odpočinek jako činnost, která Ti dobije baterky, zvedne náladu a dostane Tě do pohody, takže zvládneš v přípravě na vysněnou školu pokračovat. A co je teda ten pasivní odpočinek? Spánek.
Spánek je extrémně důležitý. A skoro nikdo ho neovládá tak, jak by měl. Člověk spí podle průzkumů v cyklech, které trvají okolo 1,5 h. Proto bys měl/a směřovat k tomu, aby i tvůj spánek trval určitý násobek tohoto času, ideálně někde okolo 7,5 h! Taky je důležité chodit spát v podobný čas každý den, před spaním aspoň půl hodiny nepít, nejíst a nekoukat do displeje. Ideálně by to chtělo nechat mobil ve vedlejší místnosti, nebo aspoň mimo dosah ruky, když ležíš v posteli. A co během té půl hodiny před spaním dělat? Zkus tu beletrii!
Jsme u konce. Doufám, že Ti tento článek něco málo dal. Nezapomeň, že žádný den není perfektní a když se jeden z pilířů nepovede, Tvoje rutina není jen tak v troskách. Důležité je aktivně pracovat na tom, aby Tvůj work-life balance byl co nejlepší a pociťoval/a jsi neustálý progress směrem k lepšímu! Tak hodně štěstí a omrkni naše kurzy, třeba budou obsahovat Tvůj oblíbený způsob učení.
Adam z MedPrep Academy